CNN MONEY: Onko helpon rahan hetki ohi? - Toisaalta Trumpin hallinto sanoo: Talous kasvaa vuoteen 2024 asti

Matt Egan ja Danielle Wiener-Bronner @CNNMoneyInvest 22. heinäkuuta 2018: 7:56 ET

Talous on kasvanut yhdeksän vuoden ajan, joka on toiseksi pisimmän nousukauden ennätys.

Ennätys alhaiset talletusten alhaiset korkotasot loivat helposti rahaa, joka ruokki taloutta takaisin terveyteen.

Mutta suuren taantuman elpyminen on yhdeksän vuotta vanha. Kun työttömyys on alhainen ja inflaatio kiihtyy, Yhdysvaltain keskuspankki Fed nostaa asteittain hintoja.

Luoton edellytykset ovat edelleen lieviä, mutta ne voivat pian muuttua.
Luottoehtojen ennustetaan heikkenevän tulevina kuukausina, ja oletusarvot ja lainanottokustannukset nousevat viime viikolla luottosalkunhoitajien kansainvälisen järjestön julkaiseman tutkimuksen mukaan.

"Ihmiset valmistautuvat laskusuhdanteeseen", sanoi yhdistyksen johtaja Som-lok Leung. "Se ei tarkoita, että se tulee välittömästi, mutta syklit ovat edelleen olemassa, ja lopulta se muuttuu."

Kun lainaksi on helppo ottaa, lainojen korot ovat lähempänä riskitöntä Yhdysvaltojen keskuspankkia. Tämä kuilu, jota kutsutaan luottoriskiksi, laajenee, kun vitaalit sijoittajat ovat vähemmän halukkaita ottamaan riskin.

IACPM-tutkimuksessa sijoittajien prosenttiosuus, joka odottaa luottolimiittien kasvavan seuraavan kolmen kuukauden aikana, oli korkein vuoden 2008 toisesta neljänneksestä - juuri ennen rahoituskriisin pahimpia hetkiä.

Ei, sijoittajat eivät ennusta näiden pelottavien aikojen paluuta. Tulokset osoittavat kuitenkin, että lainanottokustannukset eivät ole halpenemassa, vaan nousevat.
"On vaikeaa ajatella nyt, että asiat paranesisivat,", Leung sanoi. "Korot nousevat ja kauppakiistat ovat edessä."

Paljon presidentti Donald Trumpin hämmennystä varten Yhdysvaltain keskuspankki Fed on julkaissut hinnankorotuspäätöksiä kahdesti tänä vuonna. Ja keskuspankki on ilmaissut, että se nostaa hintoja kahdesti vielä ennen vuoden loppua.

Suuret yritykset, joilla on suuret velat, ovat silti voineet lainata rahaa. Tämä on lisännyt fuusioita fuusioituneissa yritysostoissa. Harkitse 85 miljardin dollarin velkaa, jonka Comcast (CMCSA) osti riviin epäonnistuneen tarjouksensa hankkimaan 21st Century Fox (FOXA) kanssa.

Lainanottoedellytyksiä on auttanut yritysveron leikkaus, joka antoi Corporate Amerikalle lisää rahaa maksamaan velkaa.

Sijoittajat eivät kuitenkaan ole enää halukkaita antamaan rahaa pitkäksi ajaksi.

Hiljattain liikkeeseen lasketun yrityslainojen keskimääräinen kesto on laskenut alle viisi vuotta, verrattuna lähes seitsemään vuoteen 2017 BlackRockin mukaan.

Ihmiset ovat huolissaan siitä, että taantuma voisi tulla, sanoo, ​​kiinteä tuottoisen, BlackRockin iShares ETF -alustan strategiakonserni Karen Schenone.

"He haluavat olla ketteriä, jos tilanne muuttuu,", hän sanoi.

Bruttokansantuote ylittää 4%? Taloustieteilijät ajattelevat, että talous heikkeni toisella vuosineljänneksellä. Saamme ensimmäisen käsittelyn perjantaina, kun keskuspankki raportoi talouskasvusta.

Thomson Reutersin kyselytut ekonomit odottavat 4,1 prosentin kasvua. Tämä olisi suuri nousu ensimmäisen neljänneksen 2 prosentin kasvusta. Taloustieteilijöiden mielestä veronkevennysten ja tiukkojen työmarkkinoiden yhdistelmä voi auttaa.

Talous on kasvanut yhdeksän vuoden ajan, joka on toiseksi pisimmän nousukauden ennätys. Trumpin talousneuvonantaja Larry Kudlow sanoi viime viikolla, että se voisi jatkaa toimintaansa vuoteen 2024 saakka. Se on paljon muutakin kuin valtavirran taloustieteilijät ovat valmiita menemään.

LUE LISÄÄ:
https://money.cnn.com/2018/07/22/investing/stocks-week-ahead/index.html

Comments